One side of the square measures 28 inches. Use 3.14 for π.
Answer:
c is correct answer for you
Given:
House valued at $ 425,000
AAA Insurance: $0.38 per 100 with a $500 deductible
425,000 / 100 = 4,250
4,250 x 0.38 = 1,615 annual premium
Thompson’s insurance: $0.26 per 100 with a $1000 deductible
425,000 / 100 = 4,250
4,250 x 0.26 = 1,105 annual premium
If
an incident occurs that results to damage or loss to their home, the
couple shall shell out 500 before AA Insurance can take over payment for
expenses. On the other hand, the couple will shoulder 1,000 before
Thompson’s insurance take over payment for expenses in the event there
is an incident that results to damage or loss to their home.
c.
Thompson’s Insurance is cheaper even if Tara and Levi experience an
incident that results in severe damage or loss to their home.
Answer:
$95.77
Step-by-step explanation:
We are told that Tim wants to purchase a watch for $98.99.
He has a coupon that will discount the watch by 10%. So price of watch after using coupon will be,



Now let us find the price of watch after sales tax of 7.5%.




Therefore, Tim will pay $95.77 at the register.