Answer:
The standard deviation of that data set is 3.8
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 55
95% of the data fall between 47.4 and 62.6. This means that 47.4 is 2 standard deviations below the mean and 62.6 is two standard deviations above the mean.
Using one of these points.
55 + 2sd = 62.6
2sd = 7.6
sd = 7.6/2
sd = 3.8
The standard deviation of that data set is 3.8
Hi there
Down payment is 5% of the amount listed
100-95=5%
So the amount of down payment is
95,278×0.05=4,763.9
Hope it helps
Answer:
The stickers are divided by groups of
2/10, 3/10 and 5/10
2/10 * 70 = 14
3/10 * 70 = 21
5/10 * 70 = 35
14 + 21 + 35 = 70
So, the stickers are allotted to the 3 children in a group of
14 to one child, 21 to another child, and 35 to the third child.
Step-by-step explanation:
34/100
= 0.34
3 tenths, 4 hundreths