Each angle has a sin, cos, and tan associated with it.
in a right angled triangle there are two other angles which each have ratios.
I’m pretty sure the answer is B. Add 15 to 73. Divide 88 by 8 to get 11. A>11
Annually: Total Amount= $1,611.76 Interest Amount= $711.76
Semiannually: Total Amount= $1,625.50 Interest Amount= $725.50
Quarterly: Total Amount= $1,632.62 Interest Amount= $732.62
Answer: Marianne made an inference that is true based on the data. More than half of the people surveyed in each sample chose oranges as their favorite fruit. Since most people in each sample chose oranges, it is likley that oranges are the favorite fruit of the entire population.
Step-by-step explanation:
Answer:
P(6) = 0.6217
Step-by-step explanation:
To find P(6), which is the probability of getting a 6 or less, we will need to first calculate two things: the mean of the sample (also known as the "expected value") and the standard deviation of the sample.
Mean = np
Here, "n" is the sample size and "p" is the probability of the outcome of interest, which could be getting a heads when a tossing a coin, for instanc
So, Mean = n × p = (18) ×(0.30) = 5.4
Next we we will find the standard deviation:
Standard Deviation = 
n = 18 and p = 0.3 "q" is simply the probability of the other possible outcome (maybe getting a tails when flipping a coin), so q = 1 - p
Standard Deviation =
= 1.944
Now calculate the Z score for 6 successes.
Z = ( of successes we're interested in - Mean) ÷ (Standard Deviation)
=(6-5.4) ÷ (1.944) = 0.309
we have our Z-score, we look on the normal distribution and find the area of the curve to the left of a Z value of 0.309. This is basically adding up all of the possibilities for getting less than or equal to 6 successes. So, we get 0.6217.