Particles in a liquid are more loosely packed there for they have more room to move and can flow around eachother . Hope this helps XD
Answer:
0.12 mol KCl
Explanation:
2 KClO3 (s) 2 KCl (s) + 3 O2 (g)
15 g x mol
x g KCl = 15 g KClO3 x[ (1 mol KClO3)/ (122.5 g KClO3) ] x [(2 mol KCl)/ (2 mol KClO3)]
x g KCl = 0.12 mol KCl
One mole any substance contains 6.022 ₓ 10²³ particles called Avogadro's Number.
The relation between moles and number of particles is given as,
# of particles = moles ₓ Avogadro's number
In our case the particles are formula units of MgCO₃. So, 1 mole of MgCO₃ contain 6.022 ₓ 10²³ formula units, then the number of formula units in 1.72 moles are calculated as,
# of formula units = 1.72 mol ₓ 6.022 ₓ 10²³ formula units / mol
# of formula units = 1.035 ₓ 10²⁴ Formula Units
22.0 is the same as saying that in 100 grams of a chocolate bar, there are 22.0 grams of pecans. or to make it easier because of this problem- 100 Kilograms of a chocolate bar, there is 22.0 Kg of pecans. we can use this as a conversion factor (what is used to convert a value to another value.
conversion factor---> 22.0 kg of pecan= 100 kg of chocolate bar
Note: remember this, what you are converting from goes in the denominator, what you converting to goes in the numerator.
5.0 Kg of pecan (100 Kg of chocolate bar/ 22.0 Kg of pecan)= 23 Kg of chocolate bar