Answer:
The preliminary work breakdown structure will be divided into two steps, the first is to draw the first level and the second is to draw the second level.
Explanation:
Please look at attachment.
Answer:
quivalent force-couple system at D, (b) the resultant of the loading and its line of action.Explanation:
Answer:
The flowrate of water is 0.03556kg/s
Explanation:
Exhaust gases inlet temperature T1=4000C
Water inlet temperature T3=150C Exit Pressure of water as saturated vapor P4=2MPa
Mass flow rate of exhaust gases Heat lost to the surroundings Qgases=32kg/min
Mass flow rate of exhaust gases is 15 times that of the water
Heat exchangers typically involve no work interactions (w = 0) and negligible...
Explanation:
She is passionate about architecture, typography, and black & white film ... Since moving to Texas, I've heard a lot of people say, "If you don't like ... Oc, 3.74, 56, 80 ... Not only does the weather have to be clear to pour the concrete, but it ... system that goes within the slab) is complete, any additional rain will
Answer:
Absolute pressure , P(abs)= 433.31 KPa
Explanation:
Given that
Gauge pressure P(gauge)= 50 psi
We know that barometer reads atmospheric pressure
Atmospheric pressure P(atm) = 29.1 inches of Hg
We know that
1 psi = 6.89 KPa
So 50 psi = 6.89 x 50 KPa
P(gauge)= 50 psi =344.72 KPa
We know that
1 inch = 0.0254 m
29.1 inches = 0.739 m
Atmospheric pressure P(atm) = 0.739 m of Hg
We know that density of Hg =
P = ρ g h
P(atm) = 13.6 x 1000 x 9.81 x 0.739 Pa
P(atm) = 13.6 x 9.81 x 0.739 KPa
P(atm) =98.54 KPa
Now
Absolute pressure = Gauge pressure + Atmospheric pressure
P(abs)=P(gauge) + P(atm)
P(abs)= 344.72 KPa + 98.54 KPa
P(abs)= 433.31 KPa