Answer:
980 kJ
Explanation:
Work = change in energy
W = mgh
W = (1000 kg/m³ × 5.0 m³) (9.8 m/s²) (20 m)
W = 980,000 J
W = 980 kJ
The pump does 980 kJ of work.
Answer:

Explanation:
The general equation for position of Simple harmonic motion is given as:
........(1)
where,
x = Position of the wave
A = Amplitude of the wave
ω = Angular velocity
t = time
In this case, the amplitude is just half the range,
thus,
(Given range = 3cm)
A = 1.5 cm
Now, The angular velocity is given as:

Where, T = time period of the wave =0.27s (given)

or

so, at time t = 55 s, the equation (1) becomes as:

on solving the above equation we get,

here the negative sign depicts the position in the opposite direction of +x
From tables, the speed of sound at 0°C is approximately
V₁ = 331 m/s (in air)
V₃ = 5130 m/s (in iron)
Distance traveled is
d = 100 km = 10⁵ m
Time required to travel in air is
t₁ = d/V₁ = 10⁵/331 = 302.12 s
Time required to travel in iron is
t₂ = d/V₂ = 10⁵/5130 = 19.49 s
The difference in time is
302.12 - 19.49 = 282.63 s
Answer: 283 s (nearest second)