Answer:
The correct answer is "1.0100".
Explanation:
Let the volume of mixture be 100 ml.
then,
The volume of DMSO will be 10 mL as well as that of water will be 90 mL.
DMSO will be:
= 
= 
The total mass of mixture will be:
= 
= 
Density of mixture will be:
= 
= 
= 
hence,
Specific gravity of mixture will be:
= 
= 
= 
a.
Acids react with bases and give salt and water and the products.
Hence, HCl reacts with NaOH and gives NaCl salt and H₂O as the products. The reaction is,
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
To balance the reaction equation, both sides hould have same number of elements.
Left hand side, Right hand side,
H atoms = 2 H atoms = 2
Cl atoms = 1 Cl atoms = 1
Na atoms = 1 Na atoms = 1
O atoms = 1 O atoms = 1
Hence, the reaction equation is already balanced.
b.
Molarity (M)= moles of solute (mol) / Volume of the solution (L)
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
Molarity of NaOH = <span>0.13 M
</span>Volume of NaOH added = <span>43.7 mL
Hence, moles of NaOH added = 0.13 M x 43.7 x 10</span>⁻³ L
= 5.681 x 10⁻³ mol
Stoichiometric ratio between NaOH and HCl is 1 : 1
Hence, moles of HCl = moles of NaOH
= 5.681 x 10⁻³ mol
5.681 x 10⁻³ mol of HCl was in <span>26.9 mL.
Hence, molarity of HCl = </span>5.681 x 10⁻³ mol / 26.9 x 10⁻³ L
= 0.21 M
Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
A. 1.01 is the right answer
Since
The formula is Pv= nRT
P=1 atm
V= 22.4 L
N= x
r= 0.0821
t = 273 k (bc it’s standard temperature)
So (1)(22.4)=(x)(0.0821)(273)
X= 1.001
To be able to answer this equations, we must set given information. Suppose the reaction to yield NO is:
N₂ + O₂ → 2 NO
Next, suppose you have 1 g of each of the reactants. Determine first which is the limiting reactant.
1 g N₂ (1 mol N₂/ 28 g)(2 mol NO/1 mol N₂)= 0.07154 mol NO present
Number of molecules = 0.07154 mol NO(6.022×10²³ molecules/mol)
<em>Number of molecules = 4.3×10²² molecules NO present</em>