Answer:
Calculate the mass percent of a potassium nitrate solution when 15.0 g KNO3 is dissolved in 250 g
of water.
2. Calculate the mass percent of a sodium nitrate solution when 150.0 g NaNO3 is dissolved in 500 mL
of water. Hint: 1 mL water = 1 g water
3. Calculate the weight of table salt needed to make 670 grams of a 4.00% solution.
4. How many grams of solute are in 2,200 grams of a 7.00% solution?
5. How many grams of sodium chloride are needed to prepare 6,000 grams of a 20% solution?
Mass Percent = Grams of Solute
Grams of Solution X 100%
100%
Grams of Solute = Grams of Solution X Mass Percent
= 26.8 grams NaCl
= 670 grams X 4.00%
100%
100%
Grams of Solute = Grams of Solution X Mass Percent
= 154 grams solute
= 2,200 grams X 7.00%
100%
100%
Grams of Solute = Grams of Solution X Mass Percent
= 1,200 grams NaCl
= 6,000 grams X 20.0%
100%
Explanation:
Maybe
A. 400 ml of 5.0% glucose solution
Answer:
44 g
Explanation:
The formula for the number of moles (n) is equal to
.
Since we need to find the mass, we derive it from the formula of the number of moles and we get that mass = n x molecular weight .
The molecular weight of
= 12 g/mol (from the carbon) + 19x4 g/mol (from the 4 fluorine atoms)= 88 g/mol
We plug in the numbers in the derived formula for the mass and we get :
mass = n x molecular weight = 0.5 mol x 88 g/mol = 44 g
<span>It is the valence orbit that controls the electrical properties of the atom. The valence electron is referred to as a "free electron.' Valence electrons have the highest energy of all electrons in an atom; they are also the most reactive, meaning they are usually the electrons involved in bonding. When silicon atoms combine to form a solid, they arrange themselves into an orderly pattern called a crystal.</span>
Because they frequently have a long half-lives, therefore his stay in the middle is long.
Number 4
If you notice any mistake in my english, please let me know, because i am not native.