Answer:
1.27 atm is the final pressure of the oxygen in the flask (with the stopcock closed).
2.6592 grams of oxygen remain in the flask.
Explanation:
Volume of the flask remains constant = V = 2.0 L
Initial pressure of the oxygen gas = 
Initial temperature of the oxygen gas = 
Final pressure of the oxygen gas = 
Final temperature of the oxygen gas = 
Using Gay Lussac's law:


1.27 atm is the final pressure of the oxygen in the flask (with the stopcock closed).
Moles of oxygen gas = n
(ideal gas equation)

Mass of 0.08310 moles of oxygen gas:
0.08310 mol × 32 g/mol = 2.6592 g
2.6592 grams of oxygen remain in the flask.
Answer:
The tools/instruments, the type of seed, the soil or planting products, the amount of germination time/days, and where the seedling is placed.
Explanation:
If anything but the temperature is changed, it can result in false results. For instance, if Tamera uses red corn for one but yellow corn for the other, it can change the germination rate. So can the type of soil, water or the amount of time each plant has to grow. If she changes thermometers or any other tool she uses, it may give her a different result than the ones she used before. And finally, if she moves the warm plant from the windowsill to her bedroom, it can mess with the results she gets from the heated sample.
Answer:
have to go through it is a great place for you to make me some of the members of your family and I will be happy to help you with this process and if you have any questions or concerns about the dad lowkey or if you need help with the project or if you need help with anything else or just let me know what you need me to do it
2 Ionic bonds form between metal atoms and nonmetal atoms.
4 The less electronegative atoms transfers one or more electrons to the more electronegative atom.
5 The metal atom forms a cation and the nonmetal atom forms an anion.
7 The attraction between ions with an opposite charge forms an ionic bond.
Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles