Answer:
= 3289.8 m / s
Explanation:
This exercise can be solved using the definition of momentum
I = ∫ F dt
Let's replace and calculate
I = ∫ (at - bt²) dt
We integrate
I = a t² / 2 - b t³ / 3
We evaluate between the lower limits I=0 for t = 0 s and higher I=I for t = 2.74 ms
I = a (2,74² / 2- 0) - b (2,74³ / 3 -0)
I = a 3,754 - b 6,857
We substitute the values of a and b
I = 1500 3,754 - 20 6,857
I = 5,631 - 137.14
I = 5493.9 N s
Now let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp = m
- m v₀o
I = m
- 0
= I / m
= 5493.9 /1.67
= 3289.8 m / s
Charges build up when you have dry air and friction ,the heat to clothes which dry it out and causes friction.
Answer:(a)891.64 N
(b)0.7
Explanation:
Mass of crate 
Crate slows down in 
initial speed 
inclination 
From Work-Energy Principle
Work done by all the Forces is equal to change in Kinetic Energy




change in kinetic energy

(b)Coefficient of sliding friction



and 


The question is missing, but I guess the problem is asking for the distance between the cliff and the source of the sound.
First of all, we need to calculate the speed of sound at temperature of

:

The sound wave travels from the original point to the cliff and then back again to the original point in a total time of t=4.60 s. If we call L the distance between the source of the sound wave and the cliff, we can write (since the wave moves by uniform motion):

where v is the speed of the wave, 2L is the total distance covered by the wave and t is the time. Re-arranging the formula, we can calculate L, the distance between the source of the sound and the cliff: