Momentum is conserved.
p = m₁v₁ + m₂v₂ = constant
Momentum before the collision(kick):
p = 80 * 0 + 4 * 0 = 0
Momentum after the collision:
p = 80 * v₁ + 4 * 15 = 0
Solve for v₁.
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as




The turning moment on the cover of the book is 0.05 Nm.
Explanation:
Given:
Force applied (F) = 0.5 N
Distance covered (d) = 10 cm
Converting Distance covered from cm to meter we get (d)= 0.1 m
To find:
Turning Moment (M) on the cover of the book = ?
Formula to be used:
Turning Moment (M) = F × d
= 0.5 × 0.1
= 0.05 Nm
Thus the turning moment on the cover of the book is found to be 0.05 Nm