Answer:
0.056 psi more pressure is exerted by filled coat rack than an empty coat rack.
Explanation:
First we find the pressure exerted by the rack without coat. So, for that purpose, we use formula:
P₁ = F/A
where,
P₁ = Pressure exerted by empty rack = ?
F = Force exerted by empty rack = Weight of Empty Rack = 40 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₁ = 40 lb/452.4 in²
P₁ = 0.088 psi
Now, we calculate the pressure exerted by the rack along with the coat.
P₂ = F/A
where,
P₂ = Pressure exerted by rack filled with coats= ?
F = Force exerted by filled rack = Weight of Filled Rack = 65 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₂ = 65 lb/452.4 in²
P₂ = 0.144 psi
Now, the difference between both pressures is:
ΔP = P₂ - P₁
ΔP = 0.144 psi - 0.088 psi
<u>ΔP = 0.056 psi</u>
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as




Answer:
The acceleration of the cart is 1.0 m\s^2 in the negative direction.
Explanation:
Using the equation of motion:
Vf^2 = Vi^2 + 2*a*x
2*a*x = Vf^2 - Vi^2
a = (Vf^2 - Vi^2)/ 2*x
Where Vf is the final velocity of the cart, Vi is the initial velocity of the cart, a the acceleration of the cart and x the displacement of the cart.
Let x = Xf -Xi
Where Xf is the final position of the cart and Xi the initial position of the cart.
x = 12.5 - 0
x = 12.5
The cart comes to a stop before changing direction
Vf = 0 m/s
a = (0^2 - 5^2)/ 2*12.5
a = - 1 m/s^2
The cart is decelerating
Therefore the acceleration of the cart is 1.0 m\s^2 in the negative direction.
(a) According to Newton’s third law, for every action
there is an equal yet opposite reaction. In this case, the cannonball is
affected by 8.0x10^3 newtons in one direction. Now the cannon must also be
affected by the same amount of net force on the opposite direction.
- 8.0x10^3 Newtons (the negative symbol only shows that it
is opposite direction)
(b) We solve this using the formula:
F = m a
8.0x10^3 N = (1.0 kg) a
a = 8,000 m/s^2
Answer:
c
Explanation:
If you double your speed, the energy dissipated in a crash is four times greater
Because impact increases with square of increase in speed.