Answer:
1.8A
Explanation:
Firstly, we need to find the effective resistance in the circuit.
For the two parallel resistors, the effective resistance is;
1/R = 1/7 + 1/15
R = 8.57Ω
Now let's connect it in series with the series resistor
R = 8.57 + 3.8 = 12.37Ω
This is the total effective resistance
The total current is therefore
22.3/8.57 = 1.8A
This is also the current flowing through the 3.8 resistor since it is connected in series
Cos of error of special characters
The solution has been attached to the portal
Answer:
=>> 167.3 kpa.
=>> 60° from horizontal face.
Explanation:
So, we are given the following data or parameters or information which is going to assist us in solving this kind of question;
=>> "A soil element is subjected to a minor principle stress of 50 kPa on a plane rotated 20 ° counterclockwise from vertical. "
=>>"If the deviator stress is 120 kPa and the shear strength parameters are a friction angle of 30° and a cohesion of 5 kPa."
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane = 50 tan^2 (45 + 30/2) + 10 tan ( 45 + 30/2).
magnitude of the stresses on the failure plane = 167.3 kpa.
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane => x = 60 cos 60° = 30kpa.
y = 60 sin 60° = 30√3 = sheer stress.
the orientation of this plane with respect to the major principle stress plane.
Theta = 45 + 15 = 60°.
Answer:
its bad and to drive drunk is even worse
Answer:
the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa
Explanation:
given data
temperature = 68 °F
average diameter = 200 µm
to find out
what is the difference in pressure between the inside and outside of the droplets
solution
we know here surface tension of carbon tetra chloride at 68 °F is get from table 1.6 physical properties of liquid that is
σ = 2.69 ×
N/m
so average radius =
= 100 µm = 100 ×
m
now here we know relation between pressure difference and surface tension
so we can derive difference pressure as
2π×σ×r = Δp×π×r² .....................1
here r is radius and Δp pressure difference and σ surface tension
Δp =
put here value
Δp =
Δp = 538
so the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa