Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
When preparing diluted solutions from concentrated solutions , we can use the following equation;
c1v1 =c2v2
Where c1 and v1 are the concentration and volume of the concentrated solution
c2 is the concentration of the diluted solution to be prepared
v2 is the volume of the diluted solution
Substituting the values;
12.0 M x v1 = 0.339 M x 100 mL
v1 = 2.825 mL needs to be taken from the stock solution
Answer:
In percentage, the sample of C-4 remains = 0.7015 %
Explanation:
The Half life Carbon 14 = 5730 year
Where, k is rate constant
So,
The rate constant, k = 0.000120968 year⁻¹
Time = 41000 years
Using integrated rate law for first order kinetics as:
Where,
is the concentration at time t
is the initial concentration
So,
<u>In percentage, the sample of C-4 remains = 0.7015 %</u>
Answer:
68 g
Explanation:
Molar mass (C10H16) = 10*12.0 g/mol + 16*1.0 g/mol = (120+16)g/mol =
= 136 g/mol
m (C10H16) = n(C10H16)*M(C10H16) = 0.5 mol*136 g/mol = 68 g
n(C10H16) - number of moles of C10H16
M(C10H16) - molar mass of C10H16
Balance Chemical equation is as follow,
3NaAlO₂ + 6HF → Na₃AlF₆ + 3H₂O + Al₂O₃
According to this equation,
209.94 g of Na₃AlF₆ is produced by reacting = 245.91 g of NaAlO₂
So,
5010 g of Na₃AlF₆ will be produced by reacting = X grams of NaAlO₂
Solving for X,
X = (5010 g × 245.91 g) ÷ 209.94 g
X = 5868 g
Or,
X = 5.868 Kg of NaAlO₂