Answer: 9938.8 km
Explanation:
1 pound-force = 4.48 N
30.0 pounds-force = 134.4 N
The force of gravitation between Earth and object on the surface of is given by:

Where M is the mass of the Earth, m is the mass of the object, R (6371 km) is the radius of the Earth.
At height, h above the surface of the Earth, the weight of the object:

we need to find "h"
taking the ratio of two:

Hence, Pete would weigh 30 pounds at 9938.8 km above the surface of the Earth.
The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.
Answer:
31.1 N
Explanation:
m = mass attached to string = 0.50 kg
r = radius of the vertical circle = 2.0 m
v = speed of the mass at the highest point = 12 m/s
T = force of the string on the mass attached.
At the highest point, force equation is given as

Inserting the values

T = 31.1 N