Answer:
The commission percentage is 2%
Step-by-step explanation:
To find the percentage of a commission, start by dividing the commission amount by the total amount sold.
3,000/150,000 = .02 = 2%
<h2><em><u>
PLZ MARK BRAINLIEST</u></em></h2><h2><em><u>
</u></em></h2>
No, he is not correct for if they washed 37 cars they would have made a total of 296 dollars washing cars. Because this is an inequality, he needs to get a value equal too or greater than 300 dollars on car washes. Also, because he already has 200 dollars collected, you could write the inequality as "8x is greater than or equal to 300".
Answer:
The expected number of coupon is 
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The probability that a $10 coupons delivered by mail will be redeemed is p = 0.16
The sample size is n = 10
Generally the expected number of coupons that will be redeemed is mathematically represented as

=> 
=> 