Usually concentrations are expressed as molarity, or moles of solute per liter solution. First, convert the mass of bromide ion to moles. The molar mass of bromine is 79.904 g/mol.
Moles of bromine = 65 mg * 1 g/1000 mg * 1 mol/79.904 g = 8.135×10⁻⁴ moles
Next, convert the mass of seawater to volume using the density.
Volume of seawater = 1 kg * 1 m³/ 1,025 kg * 1000 L/1 m³ = 0.976 L
Thus,
Molarity = 8.135×10⁻⁴ moles/0.976 L = 8.335×10⁻⁴ M
In this kind of exercises, you should use the "ideal gas" rules: PV = nRT
P should be in Pascal:
445mmHg = 59328Pa
1225mmHg = 163319Pa
V should be in cubic meter:
16L = 0.016 m3
R =

= constant

=

==> P1 * V1 = P2 * V2
V2 =

=
V2 = 0.00581 m3 = 5.81 L
<u>Answer:</u> The electronic configuration of the elements are written below.
<u>Explanation:</u>
Electronic configuration is defined as the representation of electrons around the nucleus of an atom.
Number of electrons in an atom is determined by the atomic number of that atom.
For the given options:
- <u>Option a:</u> Carbon (C)
Carbon is the 6th element of the periodic table. The number of electrons in carbon atom are 6.
The electronic configuration of carbon is 
- <u>Option b:</u> Phosphorus (P)
Phosphorus is the 15th element of the periodic table. The number of electrons in phosphorus atom are 15.
The electronic configuration of phosphorus is 
- <u>Option c:</u> Vanadium (V)
Vanadium is the 23rd element of the periodic table. The number of electrons in vanadium atom are 23.
The electronic configuration of vanadium is 
- <u>Option d:</u> Antimony (Sb)
Antimony is the 51st element of the periodic table. The number of electrons in antimony atom are 51.
The electronic configuration of antimony is 
- <u>Option e:</u> Samarium (Sm)
Samarium is the 62nd element of the periodic table. The number of electrons in samarium atom are 62.
The electronic configuration of samarium is 
Hence, the electronic configuration of the elements are written above.
Answer:- 6984 kJ of heat is produced.
Solution:- From given information, 1367 kJ of heat is produced by the combustion of 1 mole of ethanol. We are asked to calculate the heat produced by the combustion of 235.0 g of ethanol.
Let's convert given grams to moles and multiply by the heat produced by one mole of ethanol to get the total heat produced. Molar mass of ethanol is 46 grams per mole. The set will be:

= 6984 kJ
So, 6984 kJ of heat is produced by the combustion of 235.0 g of liquid ethanol.