Answer:
assume nitrogen is an ideal gas with cv=5R/2
assume argon is an ideal gas with cv=3R/2
n1=4moles
n2=2.5 moles
t1=75°C <em>in kelvin</em> t1=75+273
t1=348K
T2=130°C <em>in kelvin</em> t2=130+273
t2=403K
u=пCVΔT
U(N₂)+U(Argon)=0
<em>putting values:</em>
=>4x(5R/2)x(Tfinal-348)=2.5x(3R/2)x(T final-403)
<em>by simplifying:</em>
Tfinal=363K
The mass of one washer is 0.0049 kg.
The mass of two washers is 0.0098 kg.
The mass of three washers is 0.0147 kg.
The mass of four washers is 0.0196 kg.
Answer:

Explanation: Angular velocity is the number of revolutions made per unit time.
We convert the number of revolutions to radians and the time given in seconds to minutes,
Given;

Also,
60s = 1 min
hence

We now divide the number of revolution in radians by the time in minutes.

Answer: Weight only.
Explanation: Mass is a measure of the amount of matter in an object. Weight is a measure of the gravitational force exerted on the material in a gravitational field. Mass and weight are proportional to each other, with the acceleration due to gravity as the proportionality constant.
If a rock is transported from the moon to the earth, the mass is constant for the object but the weight will depends on the locations of the object. The gravitational acceleration would change because the radius and mass of the Moon is different from the Earth.
Thus, the object (rock) has <em>mass, m</em> both on the surface of the Earth and the surface of the Moon; but it will <em>weight</em> much less on the surface of the Moon as the Moon's surface gravity is 1/6 of the Earth.
Answer:
Momentum of 2nd ball is

direction is given as

Explanation:
As we know that there is no external force on the system of balls so momentum before and after collision will be conserved
So we have

now after collision momentum of two balls is must be same as initial
so we have


so we have


for other component we have


Momentum of 2nd ball is given as


direction is given as


