Answer:
V(car) = V(truck) at t = Dt/2
acceleration = v(car) = D/t^2
Explanation:
acceleration = v(car) = D/t^2
Since the average velocities must be the same, the car's final velocity must be twice the trunk velocity assuming the car start with zero velocity, since acceleration remain the same throughout the journey velocities at half-time point must be equal.
Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
Q: The small piston of a hydraulic lift has a cross-sectional of 3.00 cm2 and its large piston has a cross-sectional area of 200 cm2. What downward force of magnitude must be applied to the small piston for the lift to raise a load whose weight is Fg = 15.0 kN?
Answer:
225 N
Explanation:
From Pascal's principle,
F/A = f/a ...................... Equation 1
Where F = Force exerted on the larger piston, f = force applied to the smaller piston, A = cross sectional area of the larger piston, a = cross sectional area of the smaller piston.
Making f the subject of the equation,
f = F(a)/A ..................... Equation 2
Given: F = 15.0 kN = 15000 N, A = 200 cm², a = 3.00 cm².
Substituting into equation 2
f = 15000(3/200)
f = 225 N.
Hence the downward force that must be applied to small piston = 225 N
Answer:
Approximately
.
Explanation:
The formula for the kinetic energy
of an object is:
,
where
is the mass of that object, and
is the speed of that object.
Important: Joule (
) is the standard unit for energy. The formula for
requires two inputs: mass and speed. The standard unit of mass is
while the standard unit for speed is
. If both inputs are in standard units, then the output (kinetic energy) will also be in the standard unit (that is: joules,
Convert the unit of the arrow's mass to standard unit:
.
Initial
of this arrow:
.
That's the same as the energy output of this bow. Hence, the efficiency of energy transfer will be:
.