Answer:
Here, BRX and NJY are two triangles in which,
BR = 30 cm, RX = 40 cm, BX = 60 cm, NJ = 15 cm, JY = 20 cm and NY = 30 cm,
Also, m∠B = m∠N, m∠R = m∠J and m∠X = m∠Y,
By the property of congruence,
,
and 
Thus, By AAA similarity postulate,

Hence, proved.
Answer: OPTION C.
Step-by-step explanation:
For this exercise it is important to remember the following:

Knowing this and based on the information provided in the exercise, you can make the conversion from kilograms to ounces. This is:

According to the exercise, Miriam's procedure was:

So you can identify that she made a mistake.
Notice that:
1. Miriaim multiplied correctly.
2. Butt the third fraction should be
and not
.
Answer
Find out the m∠p .
To prove
As in ΔDAB is a right triangle
Apply pythagorean theorem
Hypotenuse ² = Perpendicular ² + Base²
DB² = AB² + AD²
AB = 5 units
AD = 6 units
Put in the above formula
DB² = 5² + 6²
= 25 + 36
= 61

= 7.8 units (approx)
Now in ΔDCB is a right triangle .
By using the trignometric identity .


As DC = 4 units
DB = 7.8 units (approx)
Put all the values in the trignometric identity .


∠p = 59.15 ° (approx)
Answer:
3.75
Step-by-step explanation:
We have to find the slope of a straight line through points (-5,-10) and (-1,5).
Now. we know the slope of a straight line through the points (
) and (
) is given by
.
So, in our case (
) ≡ (-5,-10) and (
) ≡ (-1,5).
Therefore, the slope of the line is
(Answer)
Answer:
(A) 0.15625
(B) 0.1875
(C) Can't be computed
Step-by-step explanation:
We are given that the amount of time it takes for a student to complete a statistics quiz is uniformly distributed between 32 and 64 minutes.
Let X = Amount of time taken by student to complete a statistics quiz
So, X ~ U(32 , 64)
The PDF of uniform distribution is given by;
f(X) =
, a < X < b where a = 32 and b = 64
The CDF of Uniform distribution is P(X <= x) =
(A) Probability that student requires more than 59 minutes to complete the quiz = P(X > 59)
P(X > 59) = 1 - P(X <= 59) = 1 -
= 1 -
=
= 0.15625
(B) Probability that student completes the quiz in a time between 37 and 43 minutes = P(37 <= X <= 43) = P(X <= 43) - P(X < 37)
P(X <= 43) =
=
= 0.34375
P(X < 37) =
=
= 0.15625
P(37 <= X <= 43) = 0.34375 - 0.15625 = 0.1875
(C) Probability that student complete the quiz in exactly 44.74 minutes
= P(X = 44.74)
The above probability can't be computed because this is a continuous distribution and it can't give point wise probability.