Note that 13 3/4 = 13.75.
The cost of purchasing the stock is
(50 shares)*(13.75 $/share) = $687.50
The revenue generated by selling the 50 shares at $12 per share is
(50 shares)*(12 $/share) = $600.00
Gain = 600.00 - 687.50 = - $87.50
The loss is $87.50
Answer: $87.50
Answer:
62 cubic yards
Step-by-step explanation:
<em>This is conversion from feet to yards.</em>
<u>Step 1: Write the ratio of yards to feet.</u>
Yard : Feet
1 : 3
<u>Step 2: Find out the volume of mould</u>
1 : 3
x : 186
<em>Cross multiply</em>
3x = 186
x = 62 yards
Therefore, 62 cubic yards of concrete is needed in order to fill the mould.
!!
<span>7 inches represents 105 ft on the map</span>
Answer:
P(F/C) = 0.75
P(C^F) = 0.09
P(C^F) = P(F^C)
Step-by-step explanation:
P(C^F) = 9% = 0.09
P(C^F) = P(F^C)
P(F/C) = P(F^C)/P(C)
= 0.09/0.12 = 0.75
{(–9, 1), (–5, 2), (0, 7), (1, 3), (6, –10)} Josiah claims that the ordered pair (6, –10) can be replaced with any ordered pair
Scrat [10]
<span>B. (–9, –6)
</span><span>C. (–5, 1)
D. (1, 12)
Remember that no two x's can be the same in a function.</span>