Answer:velocity of train (source of sound) =10.68m/s
Explanation: this is a question under doppler effect.
The doppler effect formulae gives the value of sound wave detected by an observer from a source when there is a relative motion between both the observer and the source.
The formulae below
f'=
* f
f'=observed frequency
f= actual frequency
v'= velocity of observer
v= velocity of sound in air=343m/s
vs= velocity of source (train)
from the question, the observer is standing thus, v'=0
The sound source (train) is moving towards the observer thus making vs positive relative to the motion of the observer(+vs), at this condition, we have that f'=447hz, v=343m/s v'=0 with the formulae
f' =
* f
putting all of these in the doppler effect formulae, we have that
447=
* f
thus we have that
447= 
by cross mutiplying, we have that
447(343-vs)=343f
we call this equation 1
for the next condition, the source (train) is moving away from the observer thus making vs negative relative to the motion of the observer (-vs), at this condition, we have that
f'=420hz, v'=0, v=343m/s .
since vs is now negative and the formulae it was positive then the resulting sign is positive as shown below
f'=
thus we have that

but f'=420hz, v'=0, v=343m/s, by slotting in the parameters into the formulae, we have
420=
by cross multipying we have that
420(343+vs)=343f
we call this equation 2
since both equations are equated to "343f", thus we can equate both equation 1 and 2
thus we have that
447(343-vs)=420(343+vs)
<em>by expanding the bracket,</em> we have
153321-447vs=144060+420vs
<em>by collecting like terms</em>
153321-144060= 420vs+447vs
<em>doing the necessary algebra</em>, we have
9261=867vs
<em>dividing through by 867</em>
<em></em>
=vs
thus vs=10.86m/s