First, we get the difference between the kinetic energies such that,
difference = (220J - 120J)
difference = 100 J
The difference in kinetic energy is the equivalent of the potential energy which is calculated through the equation,
PE = mgh
To calculate for the height, we derive the equation in a form,
h = PE/mg
The product of the mass and acceleration due to gravity is the weight.
h = (100 J) / (5 N)
h = 20 m
<em>Hence, the answer is 20 m. </em>
Arrow at the left side pointing towards right side represents the frictional force as it always acts opposite to motion
Answer:
Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
Explanation:
Dot product between vec A and vec B is
A.B = ║A║ ║ B║ cos θ
Here, both ║A║ and ║B║ are positive and value of cos θ depends upon θ and lies between 1 and -1
So, Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
I'm assuming you want the first law of thermodynamics.
The First Law of Thermodynamics states that heat is a form of energy and cannot be created or destroyed. It can, however, be transferred from one location to another and can be converted into other forms of energy.
<span>The angular momentum of a particle in orbit is
l = m v r
Assuming that no torques act and that angular momentum is conserved then if we compare two epochs "1" and "2"
m_1 v_1 r_1 = m_2 v_2 r_2
Assuming that the mass did not change, conservation of angular momentum demands that
v_1 r_1 = v_2 r_2
or
v1 = v_2 (r_2/r_1)
Setting r_1 = 40,000 AU and v_2 = 5 km/s and r_2 = 39 AU (appropriate for Pluto's orbit) we have
v_2 = 5 km/s (39 AU /40,000 AU) = 4.875E-3 km/s
Therefore, </span> the orbital speed of this material when it was 40,000 AU from the sun is <span>4.875E-3 km/s.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly.
</span>