answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
2 years ago
15

the table shows the number of minutes Tim has for lunch and study hall. he calculates that these two periods account for 18% of

the minutes he spends at school .how many minutes does he spend at school?

Mathematics
1 answer:
EleoNora [17]2 years ago
5 0

Tim spends 500 minutes at the school.

Step-by-step explanation:

Given,

Time for lunch = 45 minutes

Time for study hall = 45 minutes

Total = 45+45 = 90 minutes

This represents 18% of the total minutes Tim spend at school.

Let,

x be the total minutes Tim spend at school.

18% of x = 90 minutes

\frac{18}{100}x=90\\\\0.18x=90

Dividing both sides by 0.18

\frac{0.18x}{0.18}=\frac{90}{0.18}\\x=500

Tim spends 500 minutes at the school.

Keywords: percentage, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/101683
  • brainly.com/question/103144

#LearnwithBrainly

You might be interested in
​Gayla draws a rectangle. Jared then draws a different rectangle by increasing both the length and the width by 5%. Lyda draws a
Makovka662 [10]

1/2                                                                                      

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
If y varies inversely with x and y=2 when x=8 what is K the constant of proportionality
777dan777 [17]
Y=k/x
2=k/8
k=16
the answer is A
7 0
1 year ago
Marco and his friends bought game tokens for 15$ and three admission tickets to fun place whih expression could be used to repre
bearhunter [10]
T= cost of one ticket
f(t)=3t+15

a)3t+15
3 0
1 year ago
Help!!
Xelga [282]

Answer:

D. 63%

Step-by-step explanation:

the white marble was picked out 41 of the 65 times, so 41/65

divide 41 by 65 in your calculator and you get .6307

then multiply it by 100 because it asked for a percentage and you get 63%

Ta-Da!

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
The owner of a candy store wants to mix some peanuts worth $3 per pound, some cashews worth $10 per pound, and some Brazil nuts
elena-14-01-66 [18.8K]
Let
x = pounds of peanuts
y = pounds of cashews
z = pounds of Brazil nuts.

The total pounds is 50, therefore
x + y + z = 50                   (1)

The total cost is $6.60 per pound for 50 pounds of mixture.
The total is equal to the sum of the costs of the different nuts.
Because the cost for peanuts, cashews, and Brazil nuts are $3, $10, and $9 respectively, therefore
3x + 10y + 9z = 50*6.8
3x + 10y + 9z = 340         (2)

There are 10 fewer pounds of cashews than peanuts, therefore
x = y + 10                         (3)

Substitute (3) into (1) and (2).
y + 10 + y + z = 50
2y + z = 40                     (4)
3(y + 10) + 10y + 9z = 340
13y + 9z = 310                (5)

From (4),
z = 40 - 2y          (6)
Substitute (6) into (5).
13y + 9(40 - 2y) = 310
-5y = -50
y = 10
z = 40 - 2y = 40 - 20 = 20
x = y + 10 = 20

Answer:
Peanuts:     20 pounds
Cashews:   10 pounds
Brazil nuts: 20 pounds


8 0
1 year ago
Other questions:
  • Jesse drives to work. The distance Jesse’s car travels (d) on a number of gallons of gas (g) is given by the equation d = 15g.
    15·2 answers
  • The price of a 200000 home listed by remax was reduced by 1/20. What is the new price?
    9·1 answer
  • We are given AB ∥ DE. Because the lines are parallel and segment CB crosses both lines, we can consider segment CB a transversal
    9·2 answers
  • katelyn owns 140 shares of a stock that sells for $39 a share before a 3-for-2 split is announced. After the split, how many sha
    13·1 answer
  • Company A charges $331.35 per week for a compact car with unlimited miles. Company B charges $175 per week plus $0.53 per mile,
    8·1 answer
  • The Scholastic Aptitude Test (SAT) is a standardized test for college admissions in the U.S. Scores on the SAT can range from 60
    7·1 answer
  • The regular selling price of an item is $261. For special year-end sale the price is at a markdown of 20%. Find the discount pri
    15·1 answer
  • A student claims that 3x + 2y = 5xy. Use a visual representation to show whether this is true or false
    11·1 answer
  • What are the differences among an experiment, a study, and a survey? Complete the explanation of the differences by selecting th
    9·1 answer
  • If 25^x+1 = 125/5^x find the value of x
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!