Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers which means probability of 0.72 for courses that have final exams and 0.46 for courses that require research papers.
31% of courses have a research paper and a final exam, which means probability of 0.31 for both courses with exams and research papers, using Venn diagram approach, find picture attached to the solution.
P(R or E) = P(R) + P(E) - P(R and E), which gives:
P(R or E) = 0.15 + 0.41 - 0.31
P(R or E) = 0.25.
Answer:
$6,020,826.711
Step-by-step explanation:
The computation of the present value of that year salary is shown below:
As we know that
Present value in case of continuous compounding, the formula is

where,
The Guaranteed amount is $9,000,000
The Time period is 6 years
And, the interest rate is 6.7%
Now placing these values
So, the present value is

= $6,020,826.711
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.
It says priya's family exchanged 250 dollars for 4,250 pesos. Riya bought a sweater for 510 pesos. how many did the sweater cost?
It is given in the question that,
A flower garden has 12 sunflowers for every 45 irises.
And we have to find the unit rate for the number of irises per sunflower.
And for that we have to divide number of Irises by number of Sunflower. That is

And that's the required unit rate .