Check the picture below.
is not very specific above, but sounds like it's asking for an equation for the trapezoid only, mind you, there are square tiles too.
but let's do the trapezoid area then,
![\bf a^{\frac{{ n}}{{ m}}} \implies \sqrt[{ m}]{a^{ n}} \qquad \qquad \sqrt[{ m}]{a^{ n}}\implies a^{\frac{{ n}}{{ m}}}\\\\ -------------------------------\\\\](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbf%20a%5E%7B%5Cfrac%7B%7B%20n%7D%7D%7B%7B%20m%7D%7D%7D%20%5Cimplies%20%20%5Csqrt%5B%7B%20m%7D%5D%7Ba%5E%7B%20n%7D%7D%20%5Cqquad%20%5Cqquad%0A%5Csqrt%5B%7B%20m%7D%5D%7Ba%5E%7B%20n%7D%7D%5Cimplies%20a%5E%7B%5Cfrac%7B%7B%20n%7D%7D%7B%7B%20m%7D%7D%7D%5C%5C%5C%5C%0A-------------------------------%5C%5C%5C%5C)
Answer:
Step-by-step explanation:
Confidence interval is written in the form, sample mean ± margin of error
The sample mean is an estimator for the population mean. The confidence level is used to express how confident we are that the population mean is within the calculated confidence interval. The lower limit of the given confidence interval is 2.619 hours/day while the upper limit of the confidence interval is 3.401 hours/day
Therefore, the INVALID interpretations of the 95% confidence interval are
A. About 95% of all Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.
B. There is a 95% chance that, on average, Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.
D. In the long run, 95% of the sample means will be between 2.619 and 3.401 hours.
E. None of the above.
Answer:
The amount the school pays is £32.40
Step-by-step explanation:
The cost of each pen = 15 pence
The cost of each ruler = 20 pence
The number of pens bought by the school = 150
The number of rulers bought by the school = 90
The cost reduction (discount) on the items bought = 1/5
Therefore, we have;
The total cost of the pens bought by the school = 150 × 15 = 2250 = £22.50
The total cost of the rulers bought by the school = 90 × 20 = 1800 = £18.00
The total cost of the writing materials (rulers and pens) bought by the school = £22.50 + £18.00 = £40.50
The discount = 1/5 total cost reduction = 1/5×£40.50 = $8.10
The amount the school pays = The total cost of the writing materials - The discount
The amount the school pays = £40.50 - $8.10 = £32.40
The amount the school pays = £32.40.
Answer:
B. 10 months
Step-by-step explanation:
The balance on the loan will be ...
b = 1600 - 80t . . . . . . where t is the number of months of payments
The balance in the savings account will be ...
s = 500 + 25t
The savings account balance will be at least as much as the loan balance when ...
s ≥ b
500 +25t ≥ 1600 -80t . . . substitute the account balance expressions
105t ≥ 1100 . . . . . . . . . . . . add 80t -500
t ≥ 1100/105 ≈ 10.48 ≈ 10
It will take Josh 10 months to have enough savings to pay the loan in full.
_____
<em>Comment on rounding</em>
IMO, it makes no sense to round down, as Josh will NOT have enough in 10 months. He will have enough after he makes one more payment of $80. At 10 months, the loan balance is $50 more than the savings balance. It will be 11 months before there is enough savings to pay off the loan.