Answer:
Explanation:
The acceleration of an object down a slope (neglecting friction, µ = 0) is:
a = g × sin θ
Where,
g is the acceleration due to gravity and θ is the angle of the slope.
a = (9.8 × sin (21.5º)
= 3.592 m/s²
Using equations of motion,
S = ut + 1/2at²
Since, u = 0,
S = 1/2at²
347 = 1/2 × (3.592)t²
t² = 193.21
= sqrt(193.21)
= 13.9 s.
Answer:
468449163762.0812 W
Explanation:
m = Mass = 
V = Volume =
r = Distance of sphere from isotropic point source of light = 0.5 m
R = Radius of sphere = 2 mm
= Density = 19 g/cm³
c = Speed of light = 
A = Area = 
I = Intensity = 
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Force due to radiation is given by

According to the question

The power required of the light source is 468449163762.0812 W
It would be water because if you freeze it than you will still be able to see it and if you boil it than you will be able to see it disappear.
Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
<span>The distance covered by the tectonic plate, in meters, is
</span>

<span>
The time taken for the tectonic plate to cover this distance is equal to
</span>

<span>
Therefore, the average velocity of the tectonic plate is the ratio between the distance covered and the time taken:
</span>

<span>
</span>