Markup is the amount added to the cost price of goods to cover overhead and profit.
Sue’s Corner Market has a markup of 60% on bottled water.
Let us say original price was $x.
Now price after markup is $2.
So we can make an equation like:
original price + markup price = price after markup
x + 60% of x =2


dividing both sides by 1.6
x= 1.25
So original price was 1.25 dollars.
X + x + 10 + 2x - 16
x = mia's score
x + 10 = erick's score
2x - 16 = isabelle's score
the entire expression is the sum of all 3 scores <==
Answer:
2/3 ÷ 4=1/6
Step-by-step explanation:
2/3÷4=2/3×1/4
=1/3×2
=1/6
Answer:
StartFraction uppercase V squared minus v squared Over 2 s EndFraction = a
Step-by-step explanation:
Answer:
The approximate probability that the mean of the rounded ages within 0.25 years of the mean of the true ages is P=0.766.
Step-by-step explanation:
We have a uniform distribution from which we are taking a sample of size n=48. We have to determine the sampling distribution and calculate the probability of getting a sample within 0.25 years of the mean of the true ages.
The mean of the uniform distribution is:

The standard deviation of the uniform distribution is:

The sampling distribution can be approximated as a normal distribution with the following parameters:

We can now calculate the probability that the sample mean falls within 0.25 from the mean of the true ages using the z-score:
