Answer:
Distance = 16.9 m
Explanation:
We are given;
Power; P = 70 W
Intensity; I = 0.0195 W/m²
Now, for a spherical sound wave, the intensity in the radial direction is expressed as a function of distance r from the center of the sphere and is given by the expression;
I = Power/Unit area = P/(4πr²)
where;
P is the sound power
r is the distance.
Thus;
Making r the subject, we have;
r² = P/4πI
r = √(P/4πI)
r = √(70/(4π*0.0195))
r = √285.6627
r = 16.9 m
Answer:
Explanation:
Given that
Tangential acceleration (at) =3m/s²
The propeller blade starts from rest i.e. wo=0rad/sec
And also the change in time ∆t=5sec
Also radius of blade (r)=1.5m
We have the tangential acceleration, so we need the centripetal acceleration
Which is given as
ac=v²/r
Then we need to get the final velocity using equation of motion
v=u+at
Where (a) is the tangential acceleration = 3m/s²
And the is final time at t=5sec
v=0+3×5
v=0+15
v=15m/s
Then, ac=v²/r
ac=15²/1.5
ac=150m/s²
Then, the total acceleration is given as
a=√(at)²+(ac)²
Since at=3m/s² and ac=150m/s²
Then,
a=√3²+150²
a=√22509
a=150.03m/s²
The total acceleration is 150.03m/s²
1 isla thanks for your help and I hope you are feeling 44356
Answer:
149.34 Giga meter is the distance d from the center of the sun at which a particle experiences equal attractions from the earth and the sun.
Explanation:
Mass of earth = m = 
Mass of Sun = M = 333,000 m
Distance between Earth and Sun = r = 149.6 gm = 1.496\times 10^{11} m[/tex]
1 giga meter = 
Let the mass of the particle be m' which x distance from Sun.
Distance of the particle from Earth = (r-x)
Force between Sun and particle:

Force between Sun and particle:

Force on particle is equal:
F = F'

= ±577.06
Case 1:

x = 
Acceptable as the particle will lie in between the straight line joining Earth and Sun.
Case 2:

x = 
Not acceptable as the particle will lie beyond on line extending straight from the Earth and Sun.