Answer:

Given:
Object distance (u) = 25.0 cm
Image distance (v) = -50.0 cm
To Find:
Magnification (m)
Explanation:

Substituting values of Image distance(v) & Object distance (u) in the equation:

-(-50) = 50:



Answer:
D) accelerate but will not spin.
Explanation:
On the off chance that there is no air resistance the object will accelerate yet won't turn, this is on the grounds that without air resistance same force is applied on each bit of the object. Force on each segment is coordinated descending i.e parallel force. So there is no force to deliver spin movement in it.
It will accelerate because of gravity
Answer: Thermal comductivity (K) is 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Explanation:
Thermal comductivity K = QL/A∆T
Q= Amount of heat transferred through the material in watts = 75W
L= Distance between two isothermal planes = 0.740mm
A= Area of the surface in square metres = 2m^2
∆T= Temperature change = (37-30) °C.
Solving this : K =( 75 x 0.740 x 10^-3)/ 2 x (37-30)
K = 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Answer:

Explanation:
The translational kinetic energy of the hoop is given by :
..................(1)
M is the mass of the hoop
v is the velocity of the hoop
The rotational kinetic energy of the hoop is given by :

Since, 

..............(2)
From equation (1) and (2) :

Therefore, the ratio of the translational kinetic energy to the rotational kinetic energy is 1.