Answer:
-$16.78%
Explanation:
Given that
Proceeds from selling the shares = $4,301
Beginning price = $12.92
The computation of capital gains yield is shown below:-
End price per share
= $4,301 ÷ 400
= $10.7525 per share
Capital gains yield = (End price - Beginning price) ÷ Beginning price
= ($10.7525 - $12.92) ÷ $12.92
= -$2.1675 ÷ $12.92
= -$16.78%
Answer:
30%
Explanation:
Given that,
In year 1:
Dave's Deli sales = $1,000
Bertha's Burgers sales = $1,500
In year 2:
Dave's Deli sales = $1,300
Bertha's Burgers sales = $1,800
Therefore,
percentage change in sales for Dave:
= [(Change in sales) ÷ sales in year 1] × 100
= [($1,300 - $1,000) ÷ $1,000] × 100
= ($300 ÷ $1,000) × 100
= 0.3 × 100
= 30%
Therefore, the Dave's sales increases by 30%.
Answer:
Average receivables = $157,500,000
Explanation:
<em>Account receivable represent the amount of credit made by a business which remain uncollected as at the reporting date. In other words, they represent the amount that customers are owing the business in respect of credit sales.</em>
Average account receivables
=(opening balance + closing balance)/2
=( $142,650,000 + $172,350,000)/2
= 157,500,000.
Answer: B) employee’s compensation.
The income approach to measure gross domestic product or GDP starts with the income earned (wages plus plus rents plus interest plus profits) from the production of goods and services.
Based on the income-based method of calculating GDP, income or wages earned by Joe and Michelle for being partners can be categorized under B) employee’s compensation.
<span>I look at her curiously after hearing her response before proceeding to respond, "Why aren't you? I thought you getting promoted was a sure thing from the last time we talked and I even overheard some of your bosses talking about it when I came to pick you up the other day." I questioned.</span>