Answer with Explanation:
We are given that


Charge on proton,q=
a.We have to find the electric potential of the proton at the position of the electron.
We know that the electric potential

Where 


B.Potential energy of electron,U=
Where
Charge on electron
=Charge on proton
Using the formula


Flow rate = 220*0.355 l/m = 78.1 l/min = 1.3 l/s = 0.0013 m^3/s
Point 2:
A2= 8 cm^2 = 0.0008 m^2
V2 = Flow rate/A2 = 0.0013/0.0008 = 1.625 m/s
P1 = 152 kPa = 152000 Pa
Point 1:
A1 = 2 cm^2 = 0.0002 m^2
V1 = Flow rate/A1 = 0.0013/0.0002 = 6.5 m/s
P1 = ?
Height = 1.35 m
Applying Bernoulli principle;
P2+1/2*V2^2/density = P1+1/2*V1^2/density +density*gravitational acceleration*height
=>152000+0.5*1.625^2*1000=P1+0.5*6.5^2*1000+1000*9.81*1.35
=> 153320.31 = P1 + 34368.5
=> P1 = 1533210.31-34368.5 = 118951.81 Pa = 118.95 kPa
Answer:
the average velocity of car A between t1 and t2greater is greater than the average velocity of B berween t1 and t2
Explanation:
Velocity is displacement over time,
Displacement is the distance covered relative to the initial starting position
For A:
at time ti, A moved from Xo to 2Xo, displacement is 2Xo.
at time t2 a moves with speed 3V, hence, his new position will be 3Xo from 2Xo which will be at 5Xo. A's displacement is 5Xo from starting point.
For B:
at time ti, B moved from Xo to 2Xo, displacement is 2Xo.
at time t2 a moves with speed V in the opposite position so he'll be back to his starting point, hence, his new position will be at Xo. A's displacement is 0 from his starting point.
Thermal energy energy that has hot cold or warm
Temp.Energy is the out come of the thermal engery and affects Earth and space
<span>65W * 8h * 3600s/h = 1.9e6 J = 447 Cal </span>