When resistors are connected in series, they act like
a single resistor whose resistance is their sum.
100 ohms and 400 ohms, connected in series, look like
a single resistor of 500 ohms.
Current = (voltage) / (resistance)
= (60 volts) / (500 ohms) = 0.12 A.
________________________
<span>
Current is measured by connecting a meter in series
with an energized component. In other words, a break
is made in the circuit, the meter is connected in the break,
and the current to be measured literally flows through the meter.</span>
<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
Answer:
Perfectly inelastic collision
Explanation:
There are two types of collision.
1. Elastic collision : When the momentum of the system and the kinetic energy of the system is conserved, the collision is said to be elastic. For example, the collision of two atoms or molecules are considered to be elastic collision.
2. Inelastic collision: When the momentum the system is conserved but the kinetic energy is not conserved, the collision is said to be inelastic. For example, collision of a ball with the mud.
For a perfectly elastic collision, the two bodies stick together after collision.
Here, the meteorite collide with the Mars and buried inside it, the collision is said to be perfectly inelastic. here the kinetic energy of a body lost completely during the collision.
Answer:
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Explanation:
Energy released by one slice = E1

h = 8850 m ; m = 79 kg ,η= 10.5%
We know that potential energy given as
u = m g h
u = 79 x 9.81 x 8850

we know from the defination of efficiency that, η= E(out)/E(in)
Now amount of PE has to be compensated, In our case, E(out) =u



Let n be the number of bread slices to be consumed.
n = E(in)/E1

n=64.76
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
In a series circuit . . .
-- The total resistance is the sum of the individual resistors.
-- The current is the same at every point in the circuit.
The total resistance in this circuit is (3Ω + 6Ω ) = 9Ω
The current at every point is (V/R) = (12v / 9Ω ) = <em>1.33 A</em> .
Pick choice<em> (a)</em>.