Answer:
To calculate the age of a piece of bone
Explanation:
Carbon 14 is an isotope of carbon that is unstable and decays into Nitrogen 14 by emitting an electron. The decay rate of radioactive material is normally expressed in terms of its "half-life" (the time required by half the radioactive nuclei of a sample to undergo radioactive decay). The nice thing about carbon 14 is that its "half-life" is about 5730 years, which gives a nice reference to measure the age of fossils that are some thousand years old.
Carbon 14 dating is used to determine the age of objects that have been living organisms long ago. They measure how much carbon 14 is left in the object after years of decaying without having exchange with the ambient via respiration, ingestion, absorption, etc. and therefore having renewed the normal amount of carbon 14 that is in the ambient.
A rock is not a living organism, so its age cannot be determined by carbon 14 dating.
Answer:
E = 1.25×10¹³ N/m²
Explanation:
Young's modulus is defined as:
E = stress / strain
E = (F / A) / (dL / L)
E = (F L) / (A dL)
Given:
F = 10 kg × 9.8 m/s² = 98 N
L = 1 m
dL = 10⁻⁵ m
A = π/4 (0.001 m)² = 7.85×10⁻⁷ m²
Solve:
E = (98 N × 1 m) / (7.85×10⁻⁷ m² × 10⁻⁵ m)
E = 1.25×10¹³ N/m²
Round as needed.
I would say its a positive cgarge
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C