Answer:
The product of reduction of glucose is sorbitol
The side effects caused by too much sorbitol consumption include: Diarrhea, Nausea, stomach discomfort
Explanation:
Please find attached the reaction of glucose with NADPH to produce sorbitol
A: 6.37gNaCl
B: 1 mol NaCl
C: 58.5 g NaCl
These answers are correct on e2020 I just got them right.
Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M
<span>the pH of a 0.050 M triethylamine, is 11.70
</span>
For triehtylamine,

, the reaction will be

and we know, pH = -log[H+] and pOH = -log[OH-]
Also, pOH + pH = 14
Now, the Kb value = 5.3 x 10^-4
And
![kb = \frac{( [( C_{2}H_{5})_{3}NH^{+} ]* OH^{-} )}{[( C_{2}H_{5})_{3}N]}](https://tex.z-dn.net/?f=kb%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%28%20%5B%28%20C_%7B2%7DH_%7B5%7D%29_%7B3%7DNH%5E%7B%2B%7D%20%5D%2A%20%20OH%5E%7B-%7D%20%29%7D%7B%5B%28%20C_%7B2%7DH_%7B5%7D%29_%7B3%7DN%5D%7D%20)
thus, [OH-] =(5.3 ^ 10-4) ^2 / 0.050
=0.00516 M
Thus, pOH = 2.30
pH = 14 - pOH = 11.7
Answer : The number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Solution : Given,
Volume of solution = 500 ml
Molarity of KOH solution = 0.189 M
Molar mass of KOH = 56 g/mole
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the mass of solute KOH.


Therefore, the number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams