The mass of ni(NO3)2 that dissolved in 25.0 ml of 0.100m ni(NO3)2 solution is calculated as follows
fin the number of moles = molarity x volume in liters
=25 x0.100/ 1000= 2.5 x10^-3 moles
mass = mass x molar mass
= 2.5 x10^-3 moles x 182.71 g/mol = 0.457 grams
<span>Answer:
A 1.00 L solution containing 3.00x10^-4 M Cu(NO3)2 and 2.40x10^-3 M ethylenediamine (en).
contains
0.000300 moles of Cu(NO3)2 and 0.00240 moles of ethylenediamine
by the formula Cu(en)2^2+
0.000300 moles of Cu(NO3)2 reacts with twice as many moles of en = 0.000600 mol of en
so, 0.00240 moles of ethylenediamine - 0.000600 mol of en reacted = 0.00180 mol en remains
by the formula Cu(en)2^2+
0.000300 moles of Cu(NO3)2 reacts to form an equal 0.000300 moles of Cu(en)2^2+
Kf for Cu(en)2^2+ is 1x10^20.
so
1 Cu+2 & 2 en --> Cu(en)2^2+
Kf = [Cu(en)2^2+] / [Cu+2] [en]^2
1x10^20. = [0.000300] / [Cu+2] [0.00180 ]^2
[Cu+2] = [0.000300] / (1x10^20) (3.24 e-6)
Cu+2 = 9.26 e-19 Molar
since your Kf has only 1 sig fig, you might be expected to round that off to 9 X 10^-19 Molar Cu+2</span>
Answer:
+5
Explanation:
it hs 5 more protons thant electrons, so it has a positive charge of 5
Answer:
(A) The work done by the system is -101.325J
(B) The workdone by the system is -90.75J
Explanation:
(A) Workdone = -PΔV
Given that A = 100cm2 = 0.01m2
distance d = 10cm = 0.1m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.01 ×0.1
ΔV = 0.001m3
P= external pressure = 1atm = 101325Pa
Workdone = -0.001 × 101325
W= - 101.325Pa m3
1Pam3 = 1J
Therefore W = - 101.325J
The work done on the system is -101.325J
(B) Workdone = -PΔV
Given that A = 50cm2 = 0.005m2
distance d = 15cm = 0.15m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.005×0.15
ΔV = 0.00075m3
P=121kPa = 121000Pa
W= - 121000 × 0.00075
W= -90.75Pa m3
1Pam3 = 1J
W = - 90.75J
The woekdone by the system is -90.75J