Answer:
The risk free rate is 3.325%
Explanation:
The required rate of return or cost of equity of a stock can be calculated using the CAPM. The CAPM estimates the required rate of return of a stock based on three factors- risk free rate, stock's beta and the market risk premium. The equation of required rate of return under CAPM is,
r = rRF + Beta * (rM - rRF)
Where,
- rRF is the risk free rate
- rM is the return on market
- (rM - rRF) gives us the risk premium of market
We already have the values for r, Beta and rM. Plugging in these values in the formula, we calculate the rRF to be,
Let rRF be x.
0.1185 = x + 1.24 * (0.102 - x)
0.1185 = x + 0.12648 - 1.24x
1.24x - x = 0.12648 - 0.1185
0.24x = 0.00798
x = 0.00798/0.24
x = 0.03325 or 3.325%
Answer:
Ke 13% according to CAPM
Explanation:
We calculate the cost of equity using the CAPM
risk free 0.05
market rate
premium market = (market rate - risk free)= 0.08
beta(non diversifiable risk) = 1
<u>We have to use the beta of the firm. </u>
The beta of a comparable firm is used when we lack information for our own firm.
Ke 0.13000 = 13%
Answer: B. The coding scheme was not reliable.
Explanation: The most likely discrepancy for the of this study/research is the coding system, a coding system is an analytical tool used to categorize samples or treatments in order to effectively enhance the research or study and to give correct results. Coding systems are also used in computer analysis for effective result presentation. Coding can be used in quantitative analysis such as Questionnaire results and in qualitative in the case of interview transcripts.
Answer:
a) The company turn its inventory at 1.5.
b) Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Explanation:
a) number of units sold = ($60000000/year)*(1 unit/$2000)
= 30000 units/year
COGS = 30000 units/year*$1000/unit
= $30000000/year
inventory = $20000000
flow time = inventory/flow rate
= $20000000/30000000 per year
= 0.67 years
inventory turns = 1/flow rate
= 1/(0.67)
= 1.5
Therefore, The company turn its inventory at 1.5.
b) %inventory cost per computer = 25%*0.6667 years
= 16.667%
16.667%*$1000 = $166.67 per unit
Therefore, Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725