The answer is 2 mol of H₂O will be produced.
The balanced equation for the chemical reaction is:
<span>c3h8 (g) + 5o2 (g) → 3co2 (g) + 4h2o (g)
5 moles of O</span>₂ produces 4 moles of H₂O, and when there is 2.5 mol of O₂, moles of H₂O will be:
2.5 x 4/5 = 2 mol of H₂O
Answer:
Concentration, because the amounts of reactants and products remain constant after equilibrium is reached.
Explanation:
The rate of reaction refers to the amount of reactants converted or products formed per unit time.
As the reaction progresses, reactions are converted into products. This continues until equilibrium is attained in a closed system.
When equilibrium is attained, the rate of forward reaction is equal to the rate of reverse reaction, hence the concentration of reactants and products in the system remain fairly constant over time.
When deducing the rate of reaction, concentration of the specie of interest is plotted on the y-axis against time on the x-axis.
Answer:Hydrogen is placed such because it exhibits some similar characteristics of both group1 and group VII elements.
Explanation:
The reason why hydrogen is similar to group 1 metals:
#It has same valence electron and inorder achieve octet state it can lose that electron and forms H+ ion
#It acts as a good reducing agent similar to group1 metals
#It can also halides
Similarity to halogens:
#hydrogen can also gain one electron to gain noble gas configuration. It can combine with other non metals to form molecules with covalent bonding.
#It exists as diatomin molecule,H2
#Have the same electronegativity nature
#its reaction with other metal
Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L