During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J
Answer:
293.7 degrees
Explanation:
A = - 8 sin (37) i + 8 cos (37) j
A + B = -12 j
B = a i+ b j , where and a and b are constants to be found
A + B = (a - 8 sin (37) ) i + ( 8cos(37) + b ) j
- 12 j = (a - 8 sin (37) ) i + ( 8cos(37) + b ) j
Comparing coefficients of i and j:
a = 8 sin (37) = 4.81452 m
b = -12 - 8cos(37) = -18.38908
Hence,
B = 4.81452 i - 18.38908 j ..... 4 th quadrant
Hence,
cos ( Q ) = 4.81452 / 12
Q = 66.346 degrees
360 - Q = 293.65 degrees from + x-axis in CCW direction
The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
Answer:
On the other hand, Florida's Gulf Coast experiences the greatest number of thunderstorms out of any U.S. location. These types of storms occur on average 130 days per year in Florida.
Answer:
Therefore,
Current through Nichrome wire is 0.3879 Ampere.
Explanation:
Given:
Length = l = 10 meter


V = 12 Volt
To Find:
Current, I =?
Solution:
Resistance for 0.0-m long 22-gauge nichrome wire with a radius of 0.321 mm if it is connected across a 12.0-V battery given as

Where,
R = Resistance
l = length
A = Area of cross section = πr²

Substituting the values we get




Now by Ohm's Law,

Substituting the values we get

Therefore,
Current through Nichrome wire is 0.3879 Ampere.