<span>When atoms lose or gain electrons in chemical reactions they form?
</span>Ions
Answer:
Explanation:
Given that:
the temperature
= 250 °C= ( 250+ 273.15 ) K = 523.15 K
Pressure = 1800 kPa
a)
The truncated viral equation is expressed as:

where; B = -
C = -5800 
R = 8.314 × 10³ cm³ kPa. K⁻¹.mol⁻¹
Plugging all our values; we have


Multiplying through with V² ; we have


V = 2250.06 cm³ mol⁻¹
Z = 
Z = 
Z = 0.931
b) The truncated virial equation [Eq. (3.36)], with a value of B from the generalized Pitzer correlation [Eqs. (3.58)–(3.62)].
The generalized Pitzer correlation is :












The compressibility is calculated as:


Z = 0.9386


V = 2268.01 cm³ mol⁻¹
c) From the steam tables (App. E).
At 
V = 0.1249 m³/ kg
M (molecular weight) = 18.015 gm/mol
V = 0.1249 × 10³ × 18.015
V = 2250.07 cm³/mol⁻¹
R = 729.77 J/kg.K
Z = 
Z = 
Z = 0.588
The element with the nlx notation of 5d2 in the periodic table is hafnium with a symbol of hf. It is a chemical element and has an atomic number 72. H<span>afnium chemically resembles zirconium and is found in many zirconium minerals but it is a complete contrast of zirconium which is also chemically similar to hafnium.</span>
<u>Answer:</u> The mass percent of hydrogen in methyl acetate is 8 %
<u>Explanation:</u>
The given chemical formula of methyl acetate is 
To calculate the mass percentage of hydrogen in methyl acetate, we use the equation:

Mass of hydrogen = (6 × 1) = 6 g
Mass of methyl acetate = [(3 × 12) + (6 × 1) + (2 × 16)] = 74 g
Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass percent of hydrogen in methyl acetate is 8 %
Answer:
If I remember correctly it should be 10^7 meters.
Explanation: