Answer:
Explanation:
Given that,
Basket ball is drop from height
H=10m
It is dropped on planet mass
And the acceleration due to gravity on Mars is given as
g= 3.7m/s²
Time taken for the ball to reach the ground
Initial velocity of the body is zero
u=0m/s
Using equation of motion: free fall
H = ut + ½gt²
10 = 0•t + ½ × 3.7 ×t²
10 = 0 + 1.85t²
10 = 1.85t²
Then, t² =10/1.85
t² = 5.405
t = √ 5.405
t = 2.325seconds
So the time the ball spend on the air before reaching the ground is 2.325 seconds
Therefore, it can be reasonably concluded according to your
unfinished syllogism, that there are many people who do not
think scientifically.
An action-reaction pair would be a pair in which one of the elements exerts a force on the other element (action), and then the other element would respond to this force by exerting another force in the opposite direction (reaction).
From the given choices, we will see that:
For choice A, the moon exerts a force on the earth by pulling it (action) and the earth responds to this force by pulling the moon (reaction in opposite direction of the action).
Therefore, the correct choice would be:
A. <span>The Moon Pulls on Earth, and Earth pulls back on the moon.</span>
Answer:
a) 0.0625 I_1
b) 3.16 m
Explanation:
<u>Concepts and Principles </u>
The intensity at a distance r from a point source that emits waves of power P is given as:
I=P/4π*r^2 (1)
<u>Given Data</u>
f (frequency of the tuning fork) = 250 Hz
I_1 is the intensity at the source a distance r_1 = I m from the source.
<u>Required Data</u>
- In part (a), we are asked to determine the intensity I_2 a distance r_2 = 4 in from the source.
- In part (b), we are asked to determine the distance from the tuning fork at which the intensity is a tenth of the intensity at the source.
<u>solution:</u>
(a)
According to Equation (1), the intensity a distance r is inversely proportional to the distance from the source squared:
I∝1/r^2
Set the proportionality:
I_1/I_2=(r_2/r_1)^2 (2)
Solve for I_2 :
I_2=I_1(r_2/r_1)^2
I_2=0.0625 I_1
(b)
Solve Equation (2) for r_2:
r_2=(√I_1/I_2)*r_1
where I_2 = (1/10)*I_1:
r_2=(√I_1/1/10*I_1)*r_1
=3.16 m
Answer:
buoyant force on the block due to the water= 10 N
Explanation:
We know that
buoyant force(F_B) on a block= weight of the block in air (actual weight) - weight of block in water.
Given:
A block of metal weighs 40 N in air and 30 N in water.
F_B = 40-30= 10 N
therefore, buoyant force on the block due to the water= 10 N