answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BARSIC [14]
2 years ago
14

How many ways can we pick three distinct integers from {1, 2, ..., 15} such that their sum is divisible by 3?

Mathematics
1 answer:
gogolik [260]2 years ago
5 0

Answer:

Clearly from 1 to 15 we can only have the sum 6,9,12 and 15 to be divisible by 3.

Now meaning we have 4! ( 4 factorial) which implies 4x3x2x1= 24 .

We have 24 ways to pick distinct integers that are divisible by 3.

Step-by-step explanation:

The first thing you need to do is to look for numbers that are divisible by 3. Then you take its factorial

You might be interested in
On your birthday you receive a new TV valued at $1199. The value of the TV decreases by 25% each year. What will its value be 4
earnstyle [38]

Answer: 74.93

Step-by-step explanation:   if you heard of the line equals line method this should be able to help you.  

299.75                     25%

---------------=------------------  

$1199                     100%      

so you cross multiply 1199 and 25 and then divide it by 100.   which would be 299.75 that is the price per 1 year then you divide that value by 4 and that will be your answer.  

299.75 divided by 4= 74.93  

hope this helps

4 0
1 year ago
Which graph represents the hyperbola = 1?
Andrews [41]

Answer:

131

Step-by-step explanation:

We have to find the graph of the hyperbola whose equation is given as:.We know that the general equation of the hyperbola is given by:where the focus of the hyperbola are at the points:(a,0) and (-a,0).Hence, the focus of the given hyperbola are the points:(3,0) and (-3,0).The figure of the hyperbola is attached to the figure.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use synthetic division to solve (x^3 + 1) ÷ (x – 1). What is the quotient?
soldi70 [24.7K]
What are your choices?
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A race car is driven by a professional driver at 99 . What is this speed in and ? 1 mile = 1.61 kilometers 1 hour = 60 minutes E
Lena [83]

Let us assume that the given speed is in miles per hour.

A race car is driven by a professional driver at 99 mph.

We have to find the speed in kilometer per hour and kilometer per minutes

As 1 mile = 1.61 km

So, 99 miles = 99\times1.61=159.39 kmph

1 km per hour = 0.0166 km per minute

So, 159.39 kmph = 159.39\times0.0166=2.6458 km per minute

Hence, The speed is equivalent to 159.39 kilometers /hour, or 2.645 kilometers/minutes .


7 0
2 years ago
Read 2 more answers
When converting from inches to feet, the measurement in inches, m, of an object varies directly with its measurement in feet, f,
djyliett [7]
12f=m
It can also be m/12=f, but since it is asking for inches to feet the first one is better

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Javier is making a cake for a party. The recipe calls for 2 3 4 234 cups of flour, but he wants to triple the recipe. He guessed
    10·1 answer
  • What is the domain of the square root function graphed below ?
    13·2 answers
  • Factor completely 7x3y +14x2y3 − 7x2y2.
    8·1 answer
  • In triangle ABC, AB = 8.9 m, Angle BAC = 90° and Angle ABC = 56°. H lies on BC such that AH
    11·1 answer
  • -3 \cdot f(-8) + 7 \cdot g(2) =−3⋅f(−8)+7⋅g(2)=minus, 3, dot, f, left parenthesis, minus, 8, right parenthesis, plus, 7, dot, g,
    7·1 answer
  • Ben is spending his summer driving across the country. He is going to spend the first day
    8·1 answer
  • Write an expression involving integers for each statement a) moving 4 steps left, then moving 9 steps right b) on 3 separate occ
    10·1 answer
  • Copy DEF to the line so that S is the vertex. This task will be complete when you have constructed an angle with vertex S that i
    5·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • A bird was sitting 16 feet from the base of an oak tree and flew 20 feet to reach the top of the tree. How tall is the tree?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!