A bicyclist travels at a constant speed of 12 miles per hour for a total of 45 minutes
Domain x is number of hours
Range y is distance traveled
speed = 12 miles per hour
time = 45 minutes =
= 0.75 hours
We know distance formula
Distance = speed * time
Distance = 12 * 0.75= 9 miles
Number of hours x is 0 to 0.75 hours
So domain is {
}
Distance is 0 to 9 miles
So range is {
}
Answer:
B. 5 and 1/4 percent
Step-by-step explanation:
Step one:
given
principal= $2460
time= 3 and 1/2 years= 3.5 years
SI= $452
Required
The rate
Step two:
we know that
SI= PRT/100
substituting our data we have
452= 2460*R*3.5/100
452=8610R/100
cross multiply
452*100= 8610R
divide both sides by 8610
45200/8610= R
R= 5.25%
R= 5 and 1/4 percent
Answer:
$4182.7
Step-by-step explanation:= 4000*(1.5%)*3
Year 1= 4000*(100%+1.5%)= 4060
Year 2= 4060*(100%+1.5%)= 4120.9
Year 3= 4120.9*(100%+1.5%)= 4182.7
Ok so let T=time from when Tim starts
Distance Tim travels= T*90
Distance Dora travels=T*75 + 75 (<as already started)
for him to have caught up His distance must equal hers so:
90T=75T + 75 (now minus 75T)
15T=75 (now divide by 15)
T=5 :)
So five hourse, hope this helped :)
Answer:
The magnitude of the necessary lifting force is 7.95N
Step-by-step explanation:
Force = mv^2/r
mass (m) = 2.00105kg, velocity (v) = 123m/s, radius (r) = 3810m
Force = 2.00105×123^2/3810 = 30273.89/3810 = 7.95N