Neither. A basic postulate of the Kinetic Molecular Theory is that the molecules of <em>all gases</em> at the same temperature have the same average kinetic energy.
The answer is (3) An electron in the third shell has more energy than an electron in the second shell. The energy of electron will increase when number of shell increase.
The balanced chemical reaction will be:
C2H2 + 5/2O2 = 2CO2 + H2O
We are given the amount of C2H2 being burned. This will be our starting point.
64.0 g C2H2 (1 mol C2H2 / 26.02 g C2H2) (1 mol H2O/1mol C2H2) ( 18.02 g H2O/1mol H2O) = 44.32 g H2O.
Thus, the answer is 44.32 g H2O.
Answer:
B) -4.1 units
Explanation:
According to this question, a state property X has a value 89.6 units. It undergoes the certain changes as follows:
- first increase by 3.6 units
- then increase by another 18.7 units
- then decrease by 12.2 units
- and finally attains a value of 85.5 units
This can be mathematically represented by 89.6 - {3.6 + 18.7 - 12.2 - x) = 85.5
To get x, we say;
89.6 + 3.6 = 93.2
93.2 + 18.7 = 111.9
111.9 - 12.2 = 99.7
99.7 - 85.5 = 14.2units.
The changes that occured is represented as follows:
= (3.6 + 18.7) - (12.2 + 14.2)
= 22.3 - 26.4
= -4.1 units
Answer:
they are pure substances: (b) and (d)
Explanation:
sulfur and cytosine are pure substances, since its composition does not changes even if the physical condition in which it is found changes.
These can not be broken down into othwer simpler substances using physical methods.
Pure substances have their own and definite characteristics.