A volumetric flask is used to contain a predetermined volume of substance and only measures that volume, for example 250 ml.
Conical flasks can be used to measure the volume of substances but the accuracy they provide is usually up to 10ml. Conical flasks are used in titrations, reactions where the liquid may boil, and reactions which involve stirring.
Pippettes are of two types, volumetric and graduated. Pippettes are used where high accuracy is required and volumetric pippettes come in as little as 1 ml. Pippettes are usually used in titrations.
Graduated cylinders come in a wide variety of sizes and their accuracy can be down to as much as 1 ml. They are used to contain liquids.
Answer:
A
Explanation:
Iron has the ground state electronic configuration [Ar]3d64s2
Fe2+ has the electronic configuration [Ar]3d6.
In an octahedral crystal field, there are two sets of degenerate orbitals; the lower lying three t2g orbitals, and the higher level two degenerate eg orbitals. Strong field ligands cause high octahedral crystal field splitting, there by separating the two sets of degenerate orbitals by a tremendous amount of energy. This energy is much greater than the pairing energy required to pair the six electrons in three degenerate orbitals. Since CN- is a strong field ligand, it leads to pairing of six electrons in three degenerate orbitals
Answer: Ice is melting due to the transfer of thermal energy from Jan's hand to ice.
Explanation: The melting of ice is a physical change and is happening when the thermal energy from Jan's hand is transferred to ice. Due to this energy transfer, the particles of ice starts to move faster and hence, making the ice melt.
In this, the physical state of ice is changing from solid to liquid state.

Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C
Answer:
0.0847M is molarity of sodium hydrogen citrate in the solution
Explanation:
The 2.0%(w/v) solution of sodium hydrogen citrate contains 2g of the solute in 100mL of solution. To find the molarity of the solution we need to convert the mass of solute to moles using molar mass and the mL of solution to Liters because molarity is the ratio between moles of sodium hydrogen citrate and liters of solution.
<em>Moles Na2C6H6O7:</em>
<em>Molar Mass:</em>
2Na: 2*22.99g/mol: 45.98g/mol
6C: 6*12.01g/mol: 72.01g/mol
6H: 6*1.008g/mol: 6.048g/mol
7O: 7*16g/mol: 112g/mol
45.98g/mol + 72.01g/mol + 6.048g/mol + 112g/mol = 236.038g/mol
Moles of 2g:
2g * (1mol / 236.038g) = <em>8.473x10⁻³ moles</em>
<em />
<em>Liters solution:</em>
100mL * (1L / 1000mL) = <em>0.100L</em>
<em>Molarity:</em>
8.473x10⁻³ moles / 0.100L =
<h3>0.0847M is molarity of sodium hydrogen citrate in the solution</h3>