Answer: D) 
Step-by-step explanation:
As per given , we have
Sample size : n= 15
sample mean : 
Sample standard deviation: s= $20
Since population standard deviation is unknown , so we use t-test.
Significance level for 95% confidence : 
Critical t-value :
[Using students' t-value table]
Required 95% Confidence interval :-

Hence, the required 95% confidence interval for the mean amount its credit card customers spent on their first visit to the chain's new store in the mall assuming that the amount spent follows a normal distribution.:

Answer:
7.
Step-by-step explanation:
28 = 2^2 * 7.
To multiply 28 to get a perfect square, we can multiply it by 7 to get 2^2 * 7^2, which is 14 squared.
Answer:
6 cups
Step-by-step explanation: 8oz = 1 cup 6 *8=48 or
48/8= 6
Answer:
Kindly check explanation
Step-by-step explanation:
Experiment of tossing a coin twice :
A.) Experimental outcome:
Head = H ; Tail = T ;
Head and Head = HH
Tail and Tail = TT
Head and Tail = HT
Tail and Head = TH
Number of head(s) on toss = z
C)
Experimental outcome ___number of heads(z)
HH _____________________2
TT _____________________ 0
TH _____________________ 1
HT _____________________ 1
D) the random variables defined are discrete because they are only take up integer values within a specified range
You would have to do 18.75/30%
=75/4*100/30=125/2