Answer:d
Explanation:
Given systems are state of matter and do not contain any heat instead Heat is required to change Phase or raise the temperature of the particular system.
For example 600 kg of ice at 
Heat Required to convert it to water at
is

Where L=latent heat of Fusion 


Weight, w = mg. g ≈ 9.8 m/s². m = mass in kg. w is weight in N
441 N = m* 9.8
9.8m = 441
m = 441/9.8
m = 45 kg.
Mass of the dog is = 45 kg
Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
Answer:
is the mass of librarian.
Explanation:
Given:
- mass of the system,

- velocity of librarian relative to the ground,

- velocity of the cart relative to the ground,

N<u>ow using the principle of elastic collision:</u>
Net momentum of the system is zero.


is the mass of librarian.
The acceleration is given as:
a = g sin(30°) where g is the gravitational acceleration
For g = 10 m/s^2, we get
a = 10 sin(30°) = 10 * 1/2 = 5 m/s^2