An=a1+d(n-1)
first term is -5 (only way for it to make sense)
common difference is proabtly 5
an=-5+5(n-1)
17th term
an=-5+5(17-1)
an=-5+5(16)
an=-5+80
an=75
17th term is 75
If im understanding this correctly, to find the value of the car after x amount of years, the answer would be 17,500 - 750(x)
Answer:
$-748.38
Step-by-step explanation:
Net proceeds = Total cost of selling the stock - Total cost of purchasing the stock
Total cost of purchasing the stock = $7000 + ($7000 x 0.015) = $7105
Total cost of selling the stock = $6,325 + ($6,325 x 0.005) = $6356.63
Net proceeds = $6356.63 - $7105 = $-748.38