Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts
Answer:
<em>A) Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>
Explanation:
If we have two waves with the same wavelength, then their intensity is proportional to their power, or the energy per unit time.
We also know that the amount of photon present in an electromagnetic beam is proportional to the energy of the beam, hence the amount of beam per second is proportional to the power.
With these two facts, we can say that the intensity is a measure of the amount of photon per second in an electromagnetic beam. So we can say that <em>beam B carries twice as more power than beam A, or Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>
The net force of the cart when it is pushed to the right with a force of 15N.
<u>Explanation:</u>
To find the force of net, which is calculated by the formula.
The Net Force= Addition of the force applied on the respective direction.
The Net Force here is given by
The Net Force = 15-20 (A force towards the right and a force towards left, two opposite so subtraction).
Hence
Thus the Net Force = -5(The force towards left, so it gets a negative value).
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
NOTE: The given question is incomplete.
<u>The complete question is given below.</u>
The human eye contains a molecule called 11-cis-retinal that changes conformation when struck with light of sufficient energy. The change in conformation triggers a series of events that results in an electrical signal being sent to the brain. The minimum energy required to change the conformation of 11-cis-retinal within the eye is about 164 kJ/mole. Calculate the longest wavelength visible to the human eye.
Solution:
Energy (E) = 164 kJ/mole
E = 164 kJ/mole = 164 kJ /6.023 x 10²³
= 2.72 x 10⁻²² kJ = 2.72 x 10⁻¹⁹J
Planck's constant = 6.6 x 10⁻³⁴ J s,
Speed of light = 3.00 x 10⁸ m/s
Let the required wavelength be λ.
Formula Used: E = hc / λ
or, λ = hc / E
or, λ = (6.6 x 10⁻³⁴ J s)× (3.00 x 10⁸ m/s) / (2.72 x 10⁻¹⁹J)
or, λ = 7.28 x 10⁻⁷ m
or, λ = (7.28 x 10⁻⁷ m) ×( 1.0 x 10⁹ nm / 1.0 m)
or, λ = (7.28 x 10² nm)
or, λ = 728 nm
Hence, the required wavelength will be 728 nm.