Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!
If, (.525m)(100 cm/m)(1/2.54 in/cm) = 20.7 in or C
I think it is D. coarse mixture
hope this helps:)
Given: C= 81.70% = 81.70g
H = 18.29% = 18.29g
<span>The number of moles is given by: n= Given mass (m)/Molar Mass (M)
</span>M of C = 12 g/mol
M of H = 1 g/mol
Thus, the number of moles of carbon = 81.70g / 12gmol= 6.83moles
and, the number of moles of hydrogen = 18.29/1g/mol = 18.29 moles
The ration of C moles with hydrogen :
H:C = 18.29moles/6.83moles= 2.67 ≈3
Thus, the empirical formula is C3H8